organization and committees

chairs

David Leite Viana (ISTAR-IUL) <david.Viana@iscte-iul.pt>

Franklim Morais (ESAP) <franklim-esap@cyberoikos.com>

Jorge Vieira Vaz (ESAP) <iorge@hotmail.com>

Sara Eloy (ISCTE-IUL, ISTAR-IUL) <sara.eloy@iscte-iul.pt>

​organizing committee

Sara Eloy (ISCTE-IUL, ISTAR-IUL)

David Viana (ISTAR-IUL)

Joana Alves (ISCTE-IUL, ISTAR-IUL)

Maria João Oliveira (ISCTE-IUL, DINAMIA-CET)

Franklim Morais (ESAP)

Catarina Ruivo (CIAUD-FAUL)

Canan Colaço (ISTAR-IUL)

scientific committee

Andrew I-kang Li (Kyoto Institute of Technology)

Anetta Kepczynska-Walczak (Lodz University of Technology)

Anette Kreutzberg (The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture)

Antonio Fioravanti (Sapienza University of Rome)

António Menezes Leitão (Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa)

Armando Trento (BIMTEGRA SRL)

Bob Martens (TU Wien)

Canan Colaço (ISTAR, ISCTE University Institute of Lisbon)

Catarina Ruivo, (CIAUD, Lisbon School of Architecture)

David Leite Viana (ISTAR, University Institute of Lisbon)

Eva Castro (Singapore University of Technology and Design)

Fátima Fernandes (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

Gonçalo Castro Henriques (LAMO, Rio de Janeiro Federal University)

Gulen Cagdas (Istambul Technical University)

Henri Achten (Czech Technical University in Prague)

Ioanna Symeonidou (Department of Architecture, University of Thessaly)

Isabel Carvalho (CIAC-UAb Arts and Communication Research Centre)

Joachim Kieferle (Hochschule RheinMain)

João Rocha (Architecture Department, University of Évora)

Joaquim Flores (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

Jorge Gil (Chalmers University of Technology, Department of Architecture)

Jorge Vieira vaz (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

José P. Duarte (The Pennsylvania State University)

José Pedro Sousa (Architecture School of the University of Porto)

José Beirão (Architecture School of the University of Lisbon)

Kinda Al Sayed (UEL)

Leandro Madrazo (School of Architecture La Salle, Ramon Llull University, Barcelona)

Marcel Tramontano (Institute of Architecture and Urbanism, University of São Paulo)

Maria Angela Dias (PROARQ, Rio de Janeiro Federal University)

Maria João Oliveira (ISCTE-IUL, Dinamia'cet-IUL)

Michelle Cannatà (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

Nancy Veronica Morgado Diniz (Central Saint Martins, University of the Arts London)

Nuno Montenegro (CIAUD, Architecture School of the University of Lisbon)

Pablo C. Herrera (Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas)

Paolo Marcolin (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

Pieter Pauwels (Eindhoven University of Technology)

Ricardo Pontes Resende (ISCTE, University Institute of Lisbon)

Rosalia Guerreiro (CRIA, University Institute of Lisbon)

Sara Eloy (ISTAR and ISCTE, University Institute of Lisbon)

Sema Alaçan (Istambul Technical University)

Sérgio Mendes (Arts School of Superior Education, Porto-ESAP)

Vasco Rato (ISCTE, University Institute of Lisbon)

Vitor Oliveira (Universidade do Porto)